Saturn

Saturn to najdalsza planeta w Układzie Słonecznym widoczna gołym okiem i reprezentuje wszelkie granice. W horoskopie pokazuje, gdzie sztywne systemy ograniczają wzrost. Symbolizuje rodziców, władzę, reguły, naukowców, księży, starość, przeszkody, nieszczęścia, śmierć.

Pozycja Saturna wskazuje dziedzinę, w której odczuwamy brak poczucia bezpieczeństwa dążąc do jego zrekompensowania. Przynosi siłę przez samoograniczenie, dyscyplinę i planowanie.

Saturn spędza około dwóch lat w jednym znaku zodiaku. Dlatego też reprezentuje kulturalne i autorytarne wpływy w społeczeństwie. Pokazuje wpływ społeczeństwa na nas oraz miejsce największych wysiłków by wzmocnić struktury, bariery, ograniczenia.

Dom, w którym znajduje się Saturn pokazuje te dziedziny życia, gdzie szczególnie doświadczamy największych wyzwań i ograniczeń. To jest obszar, który absorbuje najwięcej naszego czasu i daje prawdziwą lekcję życia.

Aspekty harmonijne obdarzają nas cierpliwością, odpowiedzialnością, pracowitością, życiową mądrością. Aspekty nieharmonijne oznaczają nieśmiałość, zawiść, nieufność, stłumienie, frustracje.

Pełny cykl Saturna trwa w przybliżeniu 30 lat. W jednym znaku zodiaku przebywa około 2,5 roku. W ciągu doby przesuwa się o około 7 minut kątowych.