Pluton

Pluton został odkryty w 1930 roku i choć jest niewielkich rozmiarów, jego wpływ w horoskopie jest bardzo silny. Reprezentuje elementy natury człowieka, które leżą glęboko w podświadomości. Ujawnia je i całkowicie przekształca w nowe źródło sił. Działanie Plutona to oczyszczenie, transformacja, izolowanie, eliminacja, przemiany wewnętrzne, zniszczenie by odrodzić się lepszym. W horoskopie wskazuje dziedziny, w których sprawy komplikują się oraz głęboko skrywane problemy.

Pluton ma bardzo nieregularną orbitę więc może przebywać w jednym znaku zodiaku od 13 do 15 lat. Jego wpływu doświadczamy jako długoterminowe zmiany pokoleniowe. Pozycja znaku Plutona pokazuje w jakim obszarze społeczeństwa nastąpią całkowite przekształcania.

Dom, w którym znajduje się Pluton pokazuje obszar życia, gdzie zachodzi potrzeba samoodnowy, mobilizacji sił twórczych oraz mówi o wpływie zmian otoczenia na nas.

Aspekty harmonijne Plutona pobudza wolę odnowy siebie i innych, wzmacnia siłę przebicia, wyzwala pozytywne siły tkwiące w podświadomości. Aspekty nieharmonijne wywołuje przymus, bezwzględność, izolację, okrucieństwo.

Pełny cykl Plutona trwa około 248 lat. W jednym znaku zodiaku przebywa 13 - 15 lat. W ciągu doby przesuwa się o około 1 - 1,5 minut kątowych.