Rodzaje horoskopów: egipski, chiński, celtycki, kwiatowy, Majów

Horoskopy znane są już od czasów starożytnych. Nic więc dziwnego, że można wyróżnić całkiem pokaźną ich liczbę. Niegdyś tworzeniem horoskopów zajmowali się astrologowie posiadający niebywały szacunek, dziś jest to domena wróżbitów i wróżek, którzy nie do końca cieszą się należną estymą. Spośród wielu horoskopów jednymi z bardziej popularnych są: egipski, chiński, celtycki, kwiatowy czy Majów.

Horoskop chiński

To jeden z najbardziej popularnych horoskopów. Wyróżnia go przede wszystkim inne nazewnictwo znaków zodiaku, które tutaj utożsamiane są z konkretnymi zwierzętami. Mają one mieć skojarzenia utarte kulturowo. Są to: szczur, świnia, smok, królik, małpa, kogut, pies, tygrys, koza, koń. Tworząc horoskop chiński nie bazuje się na miesiącu urodzenia czy godzinie, ale na roku.

Horoskop egipski

Egipcjanie opierali swój system wierzeń na wielobóstwie. Wierzyli, że bogowie pomogą im osiągać cele, czuwają nad ich losem. Dlatego też powstał horoskop, którego znaki zodiaku nazwane zostały na cześć egipskich bóstw, takich jak: Amon, Hathor, Ozyrys, Horus, Anubis, Izyda, Ptach, Neftyda, Thot, Sebek.

Horoskop celtycki

Plemiona celtyckie podbijały poszczególnie ziemie Europy środkowo-wschodniej, a nawet Azji. Horoskop celtycki wywodzi się od kapłańskich druidów. Był to lud, który upodobał sobie lasy, stąd nazwy znaków zodiaku określają poszczególne drzewa. Mamy tutaj np.: Wiąz, Cedr, Jodłę, Jabłoń, Jesion, Orzech, Klon, Jarzębinę, Oliwkę, Brzozę itp. Celtowie wierzyli, że każdy człowiek ma własne drzewo, które roztacza nad nim opiekę. Byli przeświadczeni, że przyroda charakteryzuje się wielką mocą i przywiązywali do niej dużą wagę. Uważali, że człowiek staje się podobny do pewnego gatunku drzewa, który staje się jego opiekunem. Horoskop ten może liczyć nawet 2000 lat.

Horoskop Majów

Majowie inaczej datowali rok, dzieląc go na 18 miesięcy po 20 dni każdy. Lud ten charakteryzował się silnym upodobaniem do przepowiedni. Swoje znaki zodiaku określali od nazw kamieni szlachetnych, takich jak rubin, ametyst, onyx, diament. Uważali, że każdy z nich sprawuje pieczę nad człowiekiem.

Inne horoskopy

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskuje horoskop kwiatowy, z trudną do ustalenia genezą. Znaki zodiaku tego horoskopu przyjmują nazwy kwiatów, takich jak Wrzos, Ocet, Nieśmiertelnik, Stokrotka, Konwalia czy Tulipan. Być może mają więc przede wszystkim swój estetyczny wymiar. liczy się je podobnie jak nasze znaki zodiaku.

Horoskop japoński datowany jest na okres średniowiecza. Tutaj znaki zodiaku odnoszą się do jednocyfrowej liczby, która obliczana jest z daty urodzin. Znaki zodiaku to ciąg cyfr od 1 do 9.

Mamy także horoskop ptasi, w skład którego wchodzą np.: Puchacz, Dzięcioł, Jastrząb. W horoskopie marokańskim znaki zodiaku przyjmują nazwy poszczególnych części ciała ludzkiego, np.; Głowa, Nogi, Kręgosłup.

W horoskopie cygańskim zaś, znaki zodiaku to poszczególne karty tali jak, np. 7 Pik czy As Karo.

Horoskop rzymski nazwany jest appolińskim, ponieważ podobno narodził się w wyroczni Appolińskiej za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Każdemu znakowi przypisywana jest cyfra i symbol będący znakiem owocu, jak Gruszka, Agres itp.