Co to jest horoskop?

Horoskop dla wielu jest zabawą. Spora część osób traktuje czytanie horoskopów jako przyjemną, choć nie do końca prawdziwą wróżbę. W rzeczywistości jednak to wiedza z dziedziny astrologii i nie ma nic wspólnego z krótkimi przepowiedniami, które można znaleźć w kolorowych magazynach.

Horoskop – niegdyś dziedzina nauki

Według astrologii, horoskop odkrywa przed nami opis osoby czy wydarzenia zgodnie z układem ciał niebieskich. Aby skutecznie obliczyć horoskop, należy dysponować datą narodzin, godziną, a nawet minutą oraz miejscem urodzenia. Jednym słowem, jest to sztuka bardzo precyzyjnego i skrupulatnego wykonywania obliczeń oraz nanoszenia ich na wykres diagramu. Horoskop tworzony jest indywidualne dla każdego człowieka, ponieważ zależny jest od położenia planet Układu Słonecznego, który był widziany z Ziemi w momencie narodzin człowieka. Sama sztuka stawiania horoskopów jest niezwykle stara i sięga czasów przed naszą erą. Niegdyś astrologowie mieli bardzo duży szacunek, a sama astrologia charakteryzowała się statusem nauki. Wielu władców kierowało się podpowiedziami ówczesnych astrologów decydując się na podjęcie określonych kroków. Ich wiedza miała wówczas także znaczenie podczas rozpoczynania potyczek bojowych.

Horoskop dziś

Obecnie horoskopy to dziedzina wiedzy, w którą zwykle się zbyt mocno nie wgłębiamy. Chętnie czytamy kolorowe magazyny, a czasem także sugerujemy się podpowiedziami wróżbitów. Z pewnością Polakom trudno byłoby żyć bez horoskopów. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS w 2018 r., w horoskopy wierzy aż 55% kobiet oraz 34% mężczyzn. Niełatwo jednak oszacować jak często jest to dla nich czynnik kluczowy w podejmowaniu życiowych decyzji. Osoby profesjonalnie zajmujące się dziś tworzeniem horoskopów muszą posiąść szeroką wiedzę, aczkolwiek nie musi ona się już odznaczać skomplikowaną matematyczną wiedzą astrologiczną do wykonywania precyzyjnych obliczeń. Raczej nanosi się je do programu komputerowego, a ten rysuje wykres horoskopu. Trudność tkwi więc w jego poprawnym i sensownym odczytaniu. Wciąż zatem mamy tu do czynienia ze sporym zakresem wiadomości. Z pewnością popularne wróżby i przepowiednie gazetowe nie są wykonywane w ten sposób.

Zadanie horoskopu

Horoskop nie ma odkrywać przed nami naszej przyszłości ani też decydować o tym, jak ułożymy swoje życie. Ma za zadanie podpowiedzieć na przykład, kto może być dla nas dobrym partnerem. Pomaga rozumieć ludzi wokół nas. Często niesie odpowiedź, dlaczego tak trudno nam się porozumieć z pewnymi osobami. Potrafi także pokazać zagrożenia związane z wydarzeniami w naszym życiu oraz wskazać kierunek postępowania. Często też pokazuje nam kim jesteśmy, jakimi cechami się odznaczamy, w których dziedzinach życia możemy odnieść sukcesy. Być może nawet wpływa na decyzje związane z wyborem kariery, drogi zawodowej. Jest nawet w stanie ukazać nam, jakimi predyspozycjami i talentami możemy się cechować. To wszystko będzie zawarte w horoskopie, więc pewnie trudno traktować go tylko z przymrużeniem oka.