Tranzyt

Tranzyt to najbardziej skuteczna i popularna metoda prognostyczna w astrologii i nazywamy nią przebieg planety przez ekliptykę w określonym czasie. Tranzytująca planeta tworzy aspekty z punktami wyznaczonymi wcześniej w horoskopie urodzeniowym.

Interpretacji podlegają tranzyty przez pozycje planet, domy horoskopowe, wierzchołki horoskopu (Ascendent, Descendent, Medium Coeli, Immum Coeli) i inne (np. punkty arabskie).

W astrologii planety są podzielone pod względem prędkości przemieszczania się a to jest ściśle związane z czasem pobytu w każdym ze znaków zodiaku.

Najszybsze planety to: Księżyc, Merkury, Wenus, Słońce, Mars.

Średnie: Jowisz i Saturn.

Ciężkie: Uran, Neptun i Pluton.

Istotnym elementem w interpretacji tranzytu jest określenie jaka planeta jest tranzytująca. Dla przykładu, Księżyc przebywa w jednym znaku około dwa i pół dnia, Pluton przez kilkanaście lat, dlatego inaczej rozpatrujemy tranzyt Księżyca przez natalną pozycję Plutona, niż przejście tranzytującego Plutona przez pozycję Księżyca w horoskopie urodzeniowym (czyli niezmienną).

Przy prognozowaniu za pomocą tranzytów największą wagę mają planety ciężkie. Ich działanie najdłużej i najbardziej znacząco pokazuje naszą horoskopową rzeczywistość.